/VIDEO I FOTO/ Užički pčelari slave med i pčele, ali se plaše jednog Tarabićevog proročanstva

U Užicu je danas počela trodnevna manifestacija „Užički medeni dani“, na kojoj su domaći pčelari i gosti izložili svoje proizvode i dodelili nagrade osnovcima za najbolje literalne radove na temu pčela i med.

Dragan Arsenijević, predsednik užičkih pčelara, otvorio je manifestaciju i podsetio na to „koliko med može da bude i sladak i gorak, pogotovu kada dolaze godine kao ova, sve teže i teže za bavljenje ovom profesijom“.

Miodrag Petković, član Gradskog veća za budžet i finansije, rekao je da grad sve više izdvaja za ovu oblast u poljoprivredi u finnasiranju nabavke opreme u pčelarstvu.

– Za nekoliko godina smo duplirali subvencije, a u odnosu na prethodnu godinu uvećane su za 43 procenta – rekao je Petković i istakao da je užičko udruženje pčelara jedan od primera kako se učestvuje u brojnim humanitarnim akcijama.

Priređen je i prigodni program u kome su učestvovala deca iz Predškolske ustanove Užice, KUD Prvi Partizan, Mirko Šunjevarić koji je osvojio osmo mesto na svetskom takmičenju u harmonici, guslar Milojko Milićević, a za najbolja tri literalna rada u osnovnim školama na temu pčela i med dodeljene su nagrade i to za prvo mesto 5 kg meda, za drugo 3 i treće 2 kg meda. Posetioci su mogli da kupe bagremov med za 1.200 dinara, livadski i šumski za 1.500 i suncokret i lipa po 1.000 dinara.

Najstariji učesnik je Blagoje Matović iz Željina sa 74 godine, a najmlađi je Luka Ljujić iz Užica koji ima 21 godinu.

– Da bi se čovek bavio pčelarstvom i medom, pre svega mora da voli pčele. To radim od detinjstva i ja sam treća generacija koja se bavi pčelarstvom. Deda i otac su nekada imali 30, a ja imam 130 košnica – kaže nakiskusniji pčelar Blagoje.

On kaže da je pčelarstvo jedan od najlepših hobija, ali za onoga ko zna da uživa u tome.

– Ko se pčele boji, ko ima zdravstvenih problema kod uboda pčele, on ne treba to da radi. Pčela je domaći insket, pitoma je, samo sa njom treba znati. Ne treba je se plašiti, treba joj hladnokrvno prići, jer ona ubada na rad srca, na rad krvotoka ako su ubrzani. Decu treba učiti od malih nogu da se ne boje pčele – savetuje Blagoje.

Za njega je to hobi od koga se ima malo zarade dovoljno za sebe i svoju porodicu. Posebno je istakao da postoji pet pčelinjih proizvoda koja su zdravi za čovečiji organizam, a to su med, proplis, mleč, polen i vosak.

– Svi su lekoviti. Jedina namirnica koju čovečiji organizam ne vrši nikakvu preradu je med. Med ne treba jesti sa hladnom vodom. Treba ga držati u ustima i tu već počinje varenje i do jednjaka se već razložio tako da ne stigne do želuca. Pri tom vrši dezinfekciju – kaže Blagoje.

On kaže da je propolis najbliži pravom lekom, dok po kaščica polena i meda ratvorenih u 2 dl vode ostavljenih da prenoće ujutru predstavljaju pravi eliksir za jačanje organizma. Za matični mleč kaže da je dobar za žene sa problemimam u menopauzi, ali da ga neki koriste i kod oboljenja raka. Vosak se koristi u farmaceutske svrhe, kod pravljenja raznih melema, ali i da su ga nekada u ratu, u vreme gladi, koristili vojnici koji progutaju malo voska koji želudac ne može da svari, a daje osećaj sitosti.

Kod njega se mogu naći razni proizvodi, pa tako oman sa medom je dobar za plućna obeljenja, naročito za pušeče; med sa semenom koprive za anemične, koji je malo oporog ukusa; bronhi med za grlo i bronhije naročite za decu; med i cimet za skidanje holesterola u krvi, kao i med sa polenom za jačanje organizma.

Ipak, Blagoje strahuje za jednu stvar, a to je nestanak pčela zbog prevelike i nekontrolisane upotrebe pesticida i hibricida.

– Kao dete sam čuo, ali kako starim sve više shvatam Tarabićevo proročanstvo: „Ponestaće pčela i ovaca, ponestaće dobrijih novaca…“ Evo, vidimo pojavu kartica, čekova i novac je sve manje u opticaju, što se tiče ovaca sve ih je manje i više nema čobanica, a što se tiče pčela bojim se da će ih upotreba ove hemije u neograničenim količinama uništiti – rekao je Blagoje.

Autor:LZS

Leave a Comment