Počeo povaratak zlatnog bora na Zlatibor

Na više lokacija simboličnog značaja na Zlatiboru danas i za vikend je sprovedena prva faza pionirske ekološke akcije „Povratak zlatnog bora na Zlatibor“. Ovu akciju su organizovali udruženje Diskover Serbia uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji, Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, JP „Srbijašume“ i Opštine Čajetina.

– U okviru ove jedinstvene inicijative izvedeno je kalemljenje zlatnog bora –retkog varijeteta belog bora sa zlatnožutim iglicama, koja je gotovo nestala iz prirode i po kojoj je planina Zlatibor i dobila ime. Proces je rezultat višemesečne pripreme i naučne saradnje, tokom koje je posađeno 800 mladih stabala belog bora kao podloga za kalemljenje, a plemke su pažljivo uzete sa preostalih živih stabala zlatnog bora, kojih u Srbiji ima svega četiri – navode organizatori akcije.

Stručni tim, predvođen profesorom Vladanom Ivetićem sa Šumarskog fakulteta, uspešno je sproveo kalemljenje na više lokacija – od prostora kod međustanice Gold Gondole, preko javnih ustanova i hotela, do atraktivnih vidikovaca.

– Zlatni bor ima, obično, 50 do 60 odsto zlatnih četina, koje su u stvari retka promena na belom boru. U pitanju je somatska promena i zlatne četine nisu nasledna karakteristika. Ako se stvore sadnice iz semena, potomstvo će dati normalnu, zelenu, boju četina i zbog toga smo se odlučili za vegetativno razmnožavanje, odnosno kalemljenje – objasnio je prof. Dr Vladan Ivetić sa Šumarskog fakulteta u Beogradu.

Najveći broj sadnica se nalazi u rasadniku u Požegi, gde će se obezbediti optimalni uslovi za razvoj Zlatnog bora i nakon toga će se vratiti u prirodu. Očekuje se da će se u narednom periodu kalemljene grančice primiti i da će Zlatibor postepeno postati dom stotina stabala ovog autentičnog drveta.

– Pored ekološkog značaja, ovaj projekat ima i edukativnu, simboličku i turističku vrednost. Uključivanjem lokalne zajednice – škola, ustanova kulture i građana – podiže se svest o značaju očuvanja biodiverziteta i prirodnog identiteta planine – kažu u Opštini Čajetina i dodaju da su zahvalni svim partnerima i učesnicima koji su doprineli da se simbol Zlatibora – zlatni bor – počne vraćati svom prirodnom staništu.

Autor: LZS

Leave a Comment