Užice je biser festivala, a dva festivala, dva kulturna događaja koja posetioce vode od prošlosti do sadašnjosti su „Žestival“ i „Licidersko srce“.
„ŽESTIVAL“ – SRCE UŽIČKE LETNJE SCENE
U samom srcu zapadne Srbije, u gradu Užicu, održava se „Žestival“ – manifestacija koja je s godinama postala simbol letnjeg druženja, dobre muzike i kulturnog uzdizanja. Svakog leta, ovaj festival spaja ljude svih generacija, pretvarajući užičke večeri u nezaboravne trenutke ispunjene ritmom, smehom i energijom.
Deo „Žestivala“ je bogat muzički program koji okuplja različite izvođače pa svaki posetilac može pronaći nešto što odgovara njegovom ukusu. Festival je poznat i po podršci mladim i neafirmisanim izvođačima, dajući im priliku da se predstave pred širom publikom.
Ali, „Žestival“ nije samo muzika. To je mesto susreta umetnika, zanatlija i lokalnih proizvođača koji predstavljaju svoje radove i proizvode. Posetioci mogu da uživaju u rukotvorinama, lokalnim specijalitetima i kreativnim radionicama. Festival promoviše i ekološku svest kroz razne aktivnosti koje ističu važnost očuvanja prirodnog bogatstva Užičkog kraja.
Ono što „Žestival“ čini posebnim jeste duh zajedništva. Ovo nije samo događaj – to je prilika da Užičani pokažu gostoprimstvo, da se podsete na značaj zajedničkih trenutaka i da se povežu sa ljudima iz svih krajeva Srbije i šire.
Međunarodni festival prirode i tradicije “Žestival” je privredno turistička manifestacija koja ima zadatak da predstavi prirodne resurse, kulturno – istorijsko nasleđe i tradiciju regiona Zapadne Srbije, kroz kulturno – umetničke sadržaje, edukativne radionice i izložbe. U cilju kulturne razmene, poštovanja svih naroda i kultura i promovisanja kulturnih različitosti, na Festivalu izlažu svoje proizvode preduzetnici i proizvođači iz Srbije i zemalja iz okruženja. Zato okuplja veliki broj izlagača – destilerija i proizvođače rakije, poljoprivrednih mašina, organske hrane, farmaceutskih kuća i meda, suvomesnatih proizvoda, ručnih radova… Samim tim na ovaj festival dolazi dosta poslovnih ljudi, radoznalaca, kao i turista, koji su došli da uživaju u raznovrsnom programu tokom više dana trajanja.
„Žestival“ je počeo da se održava 2006. godine. Napravljena je pauza od 10 godina, a zatim je manifestacija nastavljena. Zbog epidemije korona virusom, prošle godine nije održana, ali zato ove godine predviđeno je da traje osam dana.
Festivalu je težište na takmičenju i odabiru najboljih i najkvalitetnijih rakija i centralnom događaju na Gradskom trgu gde su okupljeni svi izlagači. Istovremeno je postao prepoznatljiv po „Boemskoj večeri“, gde se podseća na stara vremena i poznate Užičane, po tribinama na razne istorijske teme, kulturno-zabavnim manifestacijama gde se održavaju koncerti kulturno-umetničkih društava, etno grupa, pevača, trubača, poznatih pop i rok pevača i grupa, lokalnih bendova, po izložbama, panel diskusijama, poslovnim sastancima i organizovanjem programa u prirodi i za decu.
Posebnu draž festivalu daje „Lepinja sa sve“, koja se svake godine služi posetiocima izložbenog dana. Pekarsko preduzeće „Kod Šuljage“, čiji je vlasnik Dragan Lazić, za sada je nezvanični Ginisov rekorder u pravljenju „Lepinje sa sve“, namenski spremane za ovu manifestaciju.
Kako je nastao „Žestival“
Branislav Mitrović, predsednik Saveta festivala, u intervjuu za naš sajt govori o značaju „Žestivala“.
– Žestival je nastao 2006. godine kao posledica jednog podatka iz knjige „Užičke kafane i pekare“ našeg sugrađanina i hroničara Milorada Iskrina. Na jednom mestu gospodin Iskrin navodi da je krajem 19. veka naš sugrađanim Toma Numović, užički preduzetnik, na sajmu u Briselu izlagao užičku klekovaču. Sa tog sajma se u naš grad vratio sa zlatnom medaljom. To je bila inicijalna kapisla da te 2006. godine pokrenem priču o organizovanju festivala voćnih rakija na Rakijskoj pijaci ispred kafane Кongo. Zatim smo pauzirali 10 godina i 2016. nastavili sa održavanjem festivala. Deceniju kasnije grad Užice u saradnji sa Regionalnom privrednom komorom, Poslovnim klubom zapadne Srbije, Regionalnom razvojnom agencijom Zlatibor, Poljoprivredno savetodavnom i stručnom službom Užice i Turističkom organizacijom Užice obnovlja manifestaciju sa ciljem da ona bude u funkciji očuvanja tradicije, promocije i plasmana autentičnih proizvoda našeg kraja. Festival se održava krajem avgusta meseca na Trgu partizana u Užicu – rekao je Mitrović.
Naš sagovornik kaže da je manifestacija najpre osmišljena kao poslovni događaj, koji afirmiše i ohrabruje proizvođače autentičnih proizvoda, spravljanih na tradicionalan način da svoje proizvode iznesu na tržište.
– „Žestival“ im sve ove godine pomaže u tome, ali ih i kroz poslovne susrete povezuje sa hotelijerskim, trgovinskim, ugostiteljskim sektorom kako bi lakše došli do tržišta. Takođe kroz edukaciju naši lokalni proizvođači svake godine sve više i više, pored kvaliteta, i u izgled ambalaže, medijski nastup na tržištu, kao i konsultacije sa strukom, postižu sve bolje poslovne rezultate i proizvode kvalitetniju rakiju – kaže Mitrović.
„Žestival“ je međunarodni festival, na kome svoje mesto nalaze pre svega proizvođači iz Užičkog kraja, ali i iz svih ostalih delova Srbije: Кosova i Metohije, Vojvodine kao i Crne Gore, Republike Srpske-Bosne Hercegovine.
Veliki značaj ima kulturno-turistička manifestacija.
– Pored dosadašnjih aktivnosti fokus stavljamo na prepoznavanje, očuvanje i valorizaciju kulturnog nasleđa. Užički kraj obiliju elementima kulturnog nasleđa i materijalnog i nematerijalnog, i mi to najpre moramo sačuvati, ali i iskoristiti u kulturne, umetničke, turističke svrhe. „Žestival“ tome svakako daje svoj doprinos – kaže Mitrović.
Bilo da ste zaljubljenik u muziku, ljubitelj umetnosti ili samo tražite priliku za opušten vikend, Žustival u Užicu je događaj koji ne treba propustiti. Uz reku Đetinju, pod svetlima grada i zvezdama, svako može pronaći svoj deo magije.
LICIDERSKO SRCE – MOST KOJI SPAJA DECU
Užice svake godine postaje domaćin jedinstvene manifestacije koja okuplja najmlađe ambasadore tradicije iz različitih delova sveta – međunarodnog festivala dečijeg folklora „Licidersko srce“. Ovaj događaj, koji se održava u avgustu, postao je simbol kulture, radosti i razmene tradicija među narodima.
Centralni deo festivala čine nastupi folklornih ansambala iz Srbije i drugih zemalja, gde deca uz pesmu i igru predstavljaju bogatstvo svoje kulturne baštine. Nošnje koje blistaju bojama, tradicionalni instrumenti i veseli ritmovi donose energiju i toplinu na užičke ulice, trgove i pozornice. Svaki nastup je priča o običajima, ljubavi prema domovini i zajedništvu.
Ime festivala potiče od tradicionalnog liciderskog srca, šarenog kolača od medenog testa, koji simbolizuje ljubav i povezanost. Ovo srce je nezaobilazni deo festivala i često se koristi kao suvenir, dar ili ukras, podsećajući na lepotu folklora i značaj očuvanja običaja.
Pored plesnih i muzičkih nastupa, “Licidersko srce” nudi bogat prateći program: kreativne radionice, izložbe narodnih rukotvorina, degustacije tradicionalnih jela i tematske radionice za decu. Festival je prilika i za decu i za odrasle da nauče više o kulturnom nasleđu i običajima različitih naroda.
Festival „Licidersko srce“ je prvi put organizovan 2009. godine. Značaj ovog festivala je veliki. Pored nastupa folklornih ansambala dece iz celog sveta, ovaj festival nosi i upoznavanje različitih kultura zemalja iz kojih dolaze, povezivanje dece i druženje, ima i humanitarni karakter, a za sve te dana trajanja festivala dolaze i mnogobrojni turisti koji borave u okolnim turističkim mestima, ali i ima i onih koji sa željom dođu da vide to šarenilo lepote i radosti.
Ivana Cvetković iz Organizacionog odbora festivala kaže da je „Licidersko srce“ ljudima jedan od najdražih festivala u ovom delu sveta.
– Festival se organizuje od 15. do 19. avgusta, a festivalski program traje 5 dana. Do sada je na festivalu učestvovalo oko 10.000 dece iz oko 40 država sa 5 kontinenata – Evrope, Afrike, Azije, Severne Amerike i Južne Amerike. Održava se u gradu Užicu, Opština Čajetina – Zlatibor i u Višegradu – Andrićgradu. Naši suorganizatori su Grad Užice, Predstavništvo Republike Srpske u Beogradu, Turistička organizacija Zlatibor, a manifestacija se u prethodne četiri godine odvija pod pokrivetljstvom kabineta predsednika Republike Srbije. Festival podržavaju Ministarstvo kulture i informisanja i Ministarstvo prosvete Vlade Republike Srbije – kaže Ivana.
Festival „Licidersko srce“ traje pet dana i tokom tih festivalskih dana predviđeni su nastupi i koncerti u Užicu, gde će se nalaziti glavna festivalska pozornica; na Kraljevom trgu na Zlatiboru; u Andrićgradu – Višegrad, BiH; na defileima i animacijama i prateće programe.
Podrazumeva i razne vidove druženja i uspostavljanja saradnje među učesnicima festivala.
– Među takvim druženjima su folklorne igraonice, međusobno učenje igara i pesama, gde predstavnici ansambala priprema nekoliko igara i pesama karakterističnih za svoju zemlju i njima uče ostale učesnike festivala. Tu je i stručni seminar „Deca – čuvari tradicije“ sa razmenom iskustava na međunarodnom nivou – kako se tradicija čuva i prenosi u radu sa mlađima u zemljama učesnicama festivala – objasnila je Ivana.
U okviru Programa festivala organizuju se i prateći sadržaji:
– Izložba narodne nošnje zemalja učesnica – u saradnji sa Narodnim muzejem Užice, izložba se već tradicionalno organizuje u muzeju Jokanovića kuća, uz izložbu i nacionalnih pića i hrane odabrane zemlje.
– Humanitarna akcija „Licidersko srce – deci“ – svake godine se na svim destinacijama na kojima se festival održava organizuje prodaja liciderskih srca i suvenira festivala, a prikupljena sredstva se doniraju pojedincima ili ustanovama koje se brinu o deci. Do sada su sredstva donirana deci Japana, nakon katastrofalnih zemljotresa 2011. godine, Zavodu za zaštitu ženske dece i omladine u Višegradu, Univerzitetskoj dečijoj klinici u Tiršovoj, Dečijem odeljenju opšte bolnice Užice, deci poplavljenih područja u Bajinoj Bašti, Zdravstvenom centru Užice, Porodici Vujović za pomoć u lečenju četvorogodišnjeg Marka, obolelog od srca, ua Regionalni centar za vantelesnu oplodnju Zdravstvenom centru Užice,Centar za majku i dete Užice…
– Upoznavanje starih zanata – učesnici festivala imaju priliku da učestvuju u izradi grnčarije u grnčarskom domaćinstvu u Zlakusi
– Promovisanje mladih talenata –nastupi pojedinaca, grupa i ansambala mladih umetnika, zumba žurke
– Upoznavanje kulturno –istorijskih spomenika Zapadne Srbije i Višegrada – izleti na kojima će se inostrani učesnici upoznati sa lepotama atraktivnih turističkih destinacija- Zlatibor, Stopića pećina, Staro selo – Sirogojno, Potpećka pećina, Mokra Gora, Jatare, Drvengrad, vožnja brodićem kroz kanjon reke Drine od Perućca do Andrićgrada, Manastir Dobrun, Most na Drini …
U realizaciju festivalskih aktivnosti je uključeno i 100-200 volontera.
– Ekološka radionica – kraetivna radionica sa planiranom sadnjom drvoreda prijateljstva „Licidersko srce“ u Užicu i na Zlatiboru.
– Projektovani ciljevi festivala su: doprinos u uspostavljanju razvoja i jačanja prijateljskih odnosa među zemljama, promocija kulturne saradnje dečije zajednice, podsticaj očuvanju i negovanju naše tradicije i kulturnog nasleđa i promocija turističke ponude Srbije i doprinos razvoju preduzetništva Zlatiborskog okruga i Republike Srbije – kaže predsednica Organizacionog odbora.
Značaj za Užice i Srbiju
“Licidersko srce” nije samo kulturna manifestacija – ono je most koji spaja decu iz svih krajeva sveta, promovišući toleranciju, razumevanje i međusobno poštovanje. Užice tokom festivala postaje mesto susreta različitih kultura, a lokalna zajednica pokazuje svoju otvorenost, gostoprimstvo i ljubav prema tradiciji.
I „Žestival“ i „Licidersko srce“ svake godine privlači hiljade posetilaca i učesnika, pretvarajući Užice u pravu oazu mladalačke energije i pozitivne atmosfere. To su događaji koji ne samo da čuva tradiciju, već je i slave, prenoseći je budućim generacijama.
Autor: LZS, Foto: LZS
Zahvaljujemo se na saradnji Organizacionom odboru „Žestivala“ i UG „ERA“, organizatoru „Liciderskog srca“.
Tekst je deo medijskog projekta “UŽIČKI BISERI KROZ PESMU, IGRU I TRADICIJU” koji je sufinansiran od Grada Užica. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.