Jedna od najmlađih kulturnih manifestacija na Zlatiboru je manifestacija „Duhovnim stopama“. Održava se u Kulturnom centru Zlatibori i to je događaj posvećen očuvanju i promociji duhovne i kulturne baštine, koja spaja tradicionalne vrednosti i savremene pristupe. Ova manifestacija obuhvata različite programe koji pružaju priliku za edukaciju i duhovnu refleksiju, a ujedno promoviše i turizam Zlatibora kao destinaciju bogatu kulturnim i prirodnim lepotama.
Ova višednevna manifestacija, koja je trajala od 8. januara do 17. februara, od Božića do Sretenja, sastojala se od nekoliko programa, koji su bili veoma posećeni. Održana su predavanja i radionice na kojima su se učesnici mogli da se upoznaju sa temama vezanim za duhovnost, umetnost, zdravlje i životnu filozofiju.
– Po prvi put ove godine, uz sve turističke sadržaje, organizovali smo manifestaciju „Duhovnim stopama“ koja je počela otvaranjem izložbe ikona „Ka liku“ profesora Janjićijevića u saradnji sa još dvoje umetnika. Na programu je bila duo drama o patrijarhu Pavlu, kao i nastup Braće Teofilovići u istom duhu – rekla je direktorka Kulturnog centra Zlatibor Danica Jevtić Šišović.
Cilj manifestacije „Duhovnim stopama“ je stvaranje prostora za duhovni rast i razvoj, kao i podsticanje zajedništva i solidarnosti među ljudima kroz kulturne i duhovne aktivnosti. Zlatibor, sa svojom netaknutom prirodom i mirnom atmosferom, pruža savršen ambijent za ovakve aktivnosti.
IZLOŽBE
U galeriji Kulturnog centra Zlatibor prvog dana manifestacije, 8.januara, svečano je otvorena izložba ikona “Videla svetu”. Autori izložbe su Goran Janićijević, Jelena Hinić, Miodrag Milutinović.
Oni su ovde predstavili svoje stvaralaštvo iz crkvene umetnosti, prikazavši tri različita izraza objedinjena stremljenjem da se doživljaj crkvene umetnosti razume u kontekstu 21. veka. Koliko je značajna ova izložba govorio je istoričar umetnosti vizantolog Oliver Tomić.
– Ona je posebno intrigantna s obzirom na to da namerno ne povlači jasnu granicu između ikone i portreta. U svojoj suštini ikona jeste portret, ako je valjana, kao što pravi portret uvek teži ikoničnosti – rekao je Oliver Tomić.
Jedna od autorki ove izložbe Jelena Hunić je rekla da je ovde najvećim delom izložila printove ikona (mada ima i originalnih) koje su rađene za horos Hrama Svetog Save.
– To je veliki polijelej u centralnom delu hrama. Ideja je potekla od toga da se te ikone, koje se nalaze na devet metara visine, spuste kako bi zainteresovani mogli da ih vide izbliza – rekla je Jelena Hinić.
Njen kolega autor Miodrag Milutinović je rekao da je izložio deo svog novog opusa.
– Predstavljam portrete srpskih vladara i vladarki, to je deo mog novog opusa i istraživanja gde sam probao da upotrebim tehniku ulja na platnu ne tako tipičnu za zidno slikarstvo – kazao je Miodrag Milutinović.
Treći autor izložbe Goran Janićijević je govorio o načinu izrade ikona.
– Način izrade ikona nije se mnogo promenio u sadržajnom i ikonografskom smislu. Prisutni su manji iskoraci u odnosu na razvoj liturgijskog koncepta u crkvi, s tim što je, u suštini, najveća razlika u materijalima – objasnio je Janićijević.
“Priča o preslici i ćilimu” Miljane Drašković
U okviru manifestacije „Duhovnim stopama“ održana je izložba „Priča o preslici i ćilimu“ užičke slikarke Miljane Drašković. Ovo je bila njena 47. samostalna izložba. Postavka je obuhvatala 40 radova u tehnici ulje na platnu i akrilom. To je jedan deo njenih ciklusa koji je radila proteklih pet godina efektivno, ako računa samo slikanje, ali ako se, kako je rekla, računa početna ideja, rađanje prve klice, prve skice, prve planove, iščitavanja, analize, ovo bi se moglo nazvati decenijskim radom.
– I preslica i ćilim su ne samo kao predmeti vanvremene vrednosti, upotrebne vrednosti, estetske vrednosti, duhovne, emotivne već bih rekla da je ovde priča o muškom i ženskom principu. Preslica je muški princip, nju su radili domaćini svojim nevestama, svojim devojkama za venčanje, a žene su tkale. Zašto žene tkaju? Mislim da je to zbog toga što žena rađa, što ima više strpljenja, više istrajnosti. Tu su nebrojeni dani njenog duhovnog, emotivnog, psihološkog previranja, nadrastanja, uzrastanja i mislim da se to na ovim slikama može videti – rekla je umetnica Miljana Drašković.
Ona je dodala da je izložba inspirisana našom narodnom tradicijom, bogatom duhovnošću i narodnom baštinom koja je nepravedno zapostavljena.
– Naša tradicija je nešto što je jako vredno, beskrajno veliko i da kao nadahnuće, uopšte nije zastarelo ni prevaziđeno, nego može da se transponuje na moderan način, što sam ja pokušala ovim ciklusom slika – rekla je autorka, koja je izlagala širom Srbije i u inostranstvu i do sada ima preko 20 tematskih ciklusa iza sebe. U Kovinu u Modernoj galeriji izložba je proglašena najboljom za 2022. godinu
Otvaranje izložbe, svojim nastupom upotpunio je ženski pevački hor Udruženja za negovanje narodne tradicije Zlatibora.
Stručno vođenje izložbe “Božansko nadahnuće- Miroslavljevo jevanđelje”
Jedan od veoma značajnih događaja u toku manifestacije „Duhovnim stopama“ se održao 15. do 17. februara, kada je više stotina posetilaca imalo prilike da pogleda izložbu „Božansko nadahnuće – Miroslavljevo jevanđelje“ u okviru koje je organizovano stručno vođenje jednog od priređivača faksimila, Veljka Topalovića.
Publika je imala prilike da vidi i faksimil Psaltira, kao i dokumentarni film „U početku beše reč“, koji se bavi sudbinom Miroslavljevog jevanđelja i da prisustvuje završnom predavanju.
Najstariji sačuvani srpski ćirilični zapis, Miroslavljevo jevanđelje i Srpski psaltir, odnosno njihovi faksimili, nalaze se u galeriji Narodne banke Srbije. Miroslavljevo jevanđelje pisano je u drugoj polovini XII veka i ima status stare srpske relikvije.
Sveta knjiga, iliti jevanđelistar, poslužila je u Božjoj službi prilikom osnivanja manastira Hilandar. Tokom narednih sedam vekova, Miroslavljevo jevanđelje iznosilo se samo u svečanim prilikama. Sada, zahvaljujući ovoj izložbi, duh starih vremena, mogli su osetiti posetioci „Duhovnih stopa“.
– Izložba „Božansko nadahnuće – Miroslavljevo jevanđelje“ u čijoj izradi je učestvovalo tri stotine vodećih stručnjaka iz raznih oblasti iz celog sveta i do sada ju je videlo oko milion i četristo hiljada posetilaca širom zemaljske kugle. Ona predstavlja dva najraskošnija srpska rukopisa, Miroslavljevo jevanđelje i Srpski psaltir koji se čuva u Mihnenu. Tu su njihovi faksimili, znači njihova najbolja moguća izdanja, najbolje moguće reprodukcije na svet – kaže priređivač faksimila Miroslavljevog jevanđelja Veljko Topalović.
Miroslavljevo jevanđelje napravljeno je po narudžbini kneza Miroslava, odsnosno brata Stefana Nemanje, trećeg sina župana Zavide. Napravljeno je da se čita za zadužbinu Miroslavljevu u Bjelom Polju i to kao jevanđelistar, zasebno za svaki dan, kad i kako se čita.
PREDSTAVA
U toku manifestacije „Duhovnim stopama“ održava se i predstava. U ovoj godinu je izvedena duo drama „Patrijarh Pavle – biti čovek među ljudima i neljudima”.
„Patrijarh Pavle – biti čovek među ljudima i neljudima”.
Predstava je rađena u produkciji Srpskog pozorišta u Mađarskoj na čijoj sceni je premijerno odigrana, prema tekstu Jovana Janjića, sa autentičnim rečima patrijarha Pavla. Tu duo dramu režira Milan Rus (glumac i direktor Srpskog pozorišta u Mađarskoj), a u ulogama su Milan Malbaša i Aleksandar Dunić u ulozi Patrijarha Pavla.
– Kroz umetnički izraz iskazana je autentična reč patrijarha Pavla. Istovremeno, ovo je i priča o srpskom narodu. Predstava je podsećanje na koji način se Njegova svetost patrijarh Pavle borio za mir i za ublažavanje patnji stradalih u građanskom ratu na području bivše Jugoslavije – naveo je autor.
Patrijarh Pavle ušao je u istoriju srpskih patrijarha kao jedan od najskromnijih i najnekonvencionalnijih velikodostojnika koji su mnogo učinili za pravoslavlje. Zbog njegove skromnosti i istinoljubivosti, mnogi su ga smatrali svecem koji hoda. Njegove reči, dela i mudre poruke ostaće urezane u mnogim srcima kao neprocenjiv dar. Glumac Malbaša sa lakoćom, nadahnuto citira patrijarhove reči koje otkrivaju njegov odnos prema čoveku. Takođe, poimanje ljudske uloge u ovom svetu, upućivanje na to da svaki čovek ponaosob spozna cilj i smisao svog života. Nadasve, njegov način života. „Idemo put pravde, vere i poštenja“.
„Čovjek visine“
Za sam kraj manifestacije „Duhovnim stopama“ izvedena je duodrama „Čovjek visine“ po tekstu Ane Đorđević, a u režiji Jane Maričić. Likove Mitrofana Bana i Uroša Predića veličanstveno su odigrali Nebojša Milovanović i Bojan Žirović. Susret ova dva velikana inicirao je kralj Aleksandar, kako bi uverio Mitrofana Bana da je Njegoševoj kapeli na Lovćenu potreban nov, moderan oblik. Dijalog je obeležen raspravom o društveno-političkoj situaciji nakon Velikog rata, ali sukobom verskih načela i umetničkih težnji, uz svojevrsni podsetnik na večnost ideje koju je Njegoš ostavio budućem naraštaju.
KONCERTI
Tradicionalna i duhovna muzika su često deo manifestacije, čime se ističe značaj muzike kao duhovnog iskustva. Ove godine u okviru manifestacije „Duhovnim stopama“ održan je koncert Braće Teofilović.
Braća Teofilović, blizanci Ratko i Radiša, u dugogodišnjoj su misiji očuvanja tradicionalne muzike. Traju trideset godina i zovu ih čuvari tradiciji. Braća Teofilovići nemaju formalno muzičko obrazovanje, a muzičku karijeru počeli su kao članovi pjevačkog hora „Stevan Mokranjac”, u Čačku, svom rodnom gradu, pod vođstvom poznatog dirigenta Predraga Peruničića.
Održan je i koncert Divne Ljubojević i ansambla “Melodi”.
Na Sretenje su članovi Udruženje guslara Mihailo Milovanović iz Užica održali veličanstven guslarski koncert na kom su nastupila narodni guslari: Maksim Vojvodić, Vlado Runjo, Vladimir Beljkaš, Milić Šaponjić i drugi, ali i devetogodišnji Nikolaj Juzbašić, kao i pevačka grupa Naš zavičaj.
Treba pomenuti da je u okviru manifestacije „Duhovnim stopama“ u sali Kulturnog centra održana beseda o Njegoševom duhovnom liku. Besedu je držao sveštenik Gojko Perović, a sala je bila mala da primi publiku koja je želela da čuje uvaženog gosta. Mnogi smatraju da je ovaj događaj predstavljao vrhunac manifestacije, sudeći po mudrosti izgovorenog, snažnom odjeku poruka umnog i odvažnog Oca Gojka i pažnji publike, koja je oduševila i samog besednika.
– Namera je da ova manifestacija postane tradicionalna – istakla je Danica Jevtić Šišović, direktorka Kulturnog centra Zlatibor.
Autor: LZS, Foto: Arhiva TO Zlatibor i Kulturni centar Zlatibor
Zahvaljujemo se TO Zlatibor i Kulturnom centru Zlatibor na saradnji.
Tekst je deo medijskog projekta “PUTOVANJE ZLATIBOROM KROZ KULTURNE DOGAĐAJE” koji je sufinansiran od Opštine Čajetina. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.