Stopića pećina danas predstavlja jednu od najuređenijih i najposećenijih pećina u Srbiji. Lokalitet za ponos zlatiborskom kraju. Nekada, međutim, nije bilo tako.
Svoje početke pećina doživljava 2005. godine kada ju je Vlada Srbije zaštitila i dodelila Turističkoj organizaciji Zlatibor, koja od tada postaje njen upravljač. Svoje prve komercijalne posetioce pećina je dočekala 2009. godine, i to njih 10.000 već u prvoj godini rada. Danas, 2024. godine, Stopića pećina se bliži tome da dočeka svog milionitog posetioca. To govori o njenom rastu i razvoju tokom svih ovih godina, dok je broj posetilaca na godišnjem nivou sada u proseku oko 100.000.
– Dobro pamtim te početke kroz koje je pećina prošla. Radeći u Turističkoj orgaizaciji Zlatibor angažovan sam oko pećine od samog otvaranja i njenih prvih dana. Prirodni biser velikog potencijala valjalo je unaprediti. To je bio izazov, obaveza, ali i privilegija. Kada smo počeli s njenim uređivanjem i prvim radovima 2005. godine, na ovom lokalitetu nije bil gotovo ničega osim nekoliko minimalno uređenih staza. Na njima je do tada radio Milun Stopić, na čijem imanju se Stopića pećina nalazi. U unutrašnjost pećine ulazilo se uz pomoć baklji i sveća. Sve što danas u njoj i njenoj okolini vidimo doneto je na leđima, s obzirom da je teren bio veoma nepristupačan i materijali se nisu mogli doneti na drugi način. Uređene i ograđene staze gotovo da nisu postojale, a jedino osvetljenje bilo je ono koje bi posetilac pećine poneo sa sobom. Pred nama se tako našao zahtevan zadatak, koji smo, lako je u to se uveriti, ispunili i više od očekivanog. U ovo vreme, zahvaljujući zajedničkom trudu Turističke organizacije Zlatibor i lokalne samouprave, pećina je doživela svoj procvat. Zablistala kao nijedna u Srbiji, postala najposećenija. A bile su potrebne godine neprestanih ulaganja kako u izgled, tako i u bezbednost same Stopića pećine. Zadovoljstvo je što su ta ulaganja nastavljena i u 2024. godini, za još lepši ambijent ovog bisera prirode. U kome, evo, uskoro dočekujemo i milionitog posetioca – kaže Jovan Pavlović.
Živanović: Nova rasveta, ozvučenje, digitalni šalteri…
U Stopića pećini, najposećenijem speleološkom objektu u Srbiji, trenutno se izvode radovi na uređenju kompletne unutrašnje instalacije. O tome Vladimir Živanović, direktor Turističke organizacije Zlatibor koja upravlja pećinom, kaže:
– Reč je o projektu koji je podržalo resorno Ministarstvo turizma i omladine u iznosu od 30 miliona dinara. Lokalna samouprava opština Čajetina i Turistička organizacija Zlatibor izdvojile su iz svog budžeta dodatnih 12 miliona za realizaciju ovog projekta, tako da će ukupno ulaganje iznositi preko 40 miliona dinara. Radovi se obavljaju u nekolik Poduhvat donosi niz novih sadržaja: – Stopića pećina sada dobija savremenu i digitalnu rasvetu koja će sigurno poboljšati kvalitet doživljaja same pećine. Instaliraćemo zvučne efekte i ozvučenje unutar nje, koje je izuzetno bitno za turističke posete obzirom da ćemo biti u mogućnosti da tu plasiramo redovne servisne informacije. Pored toga zamenićemo i digitalizovati prodaju karata, što će nama kao upravljačima omogućiti da na dnevnom, mesečnom i godišnjem nivou imamo redovne i precizne statističke izveštaje o broju poseta pećini. Dodatno ćemo srediti i urediti pešačku stazu. Biće postavljene i nove info-table, servisne informacije, digitalni šalteri kako smo ih nazvali… Sve to pružaće nformacije ne samo o Stopića pećini, nego i o lokalitetima koji se nalaze u okolini, kao i o ostalim važnim turističkim odredištima na teritoriji opštine Čajetine – najavljuje Živanović i zaključuje:
– Sva ta ulaganja sigurno će podići kvalitet ovog turističkog proizvoda. Vrlo značajnog ne samo za naš kraj, obzirom da je Stopića pećina najposećeniji speleološki objekat u Srbiji. Godišnje je poseti preko 110.000 posetilaca, a mi verujemo da će ova godina biti još uspešnija od prethodne i završiti rekordnom posetom.
Sistemi digitalizacije i rasvete pećine
Projekat ”Unapređenje digitalizacije i rasvete u Stopića pećini”, podržan od Ministarstva turizma i omladine sa 30 miliona dinara, obuhvata pet ključnih oblasti. U svakoj će biti obavljeni važni poslovi, a ovo su sistemi čije se uvođenje ili unapređenje planira projektom:
Sistem video nadzora: Sistemom video nadzora predviđeno je da se pokrije prilaz pećini, ulaz u pećinu, kao i sistem za naplatu karata na ulazu. Sistem video nadzora obezbeđuje nadzor nad dešavanjima oko objekta i unutar objekta, štiti objekat van radnog vremena i obezbeđuje snimanje slike sa kamera (koje čine sistem video nadzora) u toku 24 časa svih 365 dana u godini.
Sistem prodaje karata: Sistem prodaje karata potrebno je da bude sa mogućnošću štampanja termalnih ili standardnih papirnih karata. Potrebno je da poseduje i mogućnost izdavanja eskontaktnih ”mifare” kartica koje mogu poslužiti kao mesečne, sezonske ili višekratne karte. U okviru sistema potrebna je mogućnost korišćenja i beskontaktnih ID privezaka i narukvica. Sistem prodaje karata će se koristiti i za evidentiranje zaposlenih u biletarnici, čime je moguće vršiti kontrolu prodaje karata u realnom vremenu. Sistem kontrole pristupa ugrađuje se da bi se kontrolisao ulazak osoba u pećinu. Prodaja karata vršiće se na jednoj lokaciji.
Sistem multimedijalnih kioska i tabli: Multimedijalni kiosci i info-table su napravljeni tako da pružaju turistima razne informacije. Paneli moraju biti sa ekranom osetljivim na dodir, da imaju mogućnost prikaza mape slikovnog sadržaja, prezentacija, vremenske prognoze i da podržavaju postavljanje rasporeda prikaza informacionih videa.
Sistem ambijentalnog ozvučenja: Osnovna funkcija sistema javnog ozvučenja je da se koristi za emitovanje ambijentalnog muzičkog sadržaja ili emitovanje reklamnih poruka. Sistem se sastoji od integrisanog pojačivača i odgovarajuće snage na koji su povezani zvučnici raspoređeni po objektu. Kao izvori audio signala na pojačivač se povezuju FM prijemnici, CD/MP 3 plejeri, personalni računari. Na pojačivač se može priključiti i mikrofon putem koga se, u zavisnosti od potrebe, korisnici mogu obratiti prisutnima. Digitalnim IP mrežnim sistemom upravlja se preko računara sa bilo koje lokacije.
Sistem rasvete u pećini: Sistem rasvete u pećini se koristi kao ambijentalno osvetljenje pećine, kao osvetljenje pešačke staze i kao evakuaciono osvetljenje. Rasveta koja je planirana da se ugradi mora da ispunjava sve uslove koji su karakteristični za pećinu kako bi sistem bio dugotrajan i stabilan.
Turisti dolaze, ima i stranaca
Tokom ove godine Turistička organizacija Zlatibor uredila je prostor na parkingu Stopića pećine ostavivši desetak tezgi na kojima žitelji okolnih sela nude posetiocima svoje domaće proizvode. O poseti Stopića pećini, ponudi i legendama za nju vezanim govorili su nam ovde zaposleni radnici.
Borka Melović iz Rožanstva, radnica na parkingu i u suvenirnici Stopića pećine kaže:
– Ima turista koji dolaze, ove godine bilo je prilično i stranaca. Već četiri godine sam ovde, radimo svih 365 dana, snalazimo se i po kiši i po snegu. Ovo što se nudi sve je prirodno, iz ovog kraja, sa registrovanom firmom, našim sertifikatom domaće radnje: domaća rakija, domaći med, slatko… Imamo i magnete sa slikama iz pećine. Jedan od najprodavanijih je sa slikom slepog miša, jer njih ima u pećini. Imamo i odevne predmete od vune, s obzirom da je zlatiborski kraj poznat po pletiljama i čuvenim ”sirogojno” džemperima.
A Radojko Janković, čuvar u Stopića pećini, pominje dogodovštine i legende iz ovog kraja:
– Recimo, poznato je da je kroz otvore pećine nastradao jedan meštanin koji je iz sela Trnava išao u zaselak Stopići da kupi rakiju. Tamo je malo više probao tu rakiju, a onda se u povratku kući pešačkom stazom okliznuo pored otvora i propao kroz njih. Mešina u kojoj je nosio rakiju zaustavila se za drvetom. Život je izgubio, ali rakiju spasao. Ima i legenda da se ovde krije Nemanjića blago, a čuva ga zmija visine bandere sa očima fenjera.
Novim atrakcijama stalno upotpunjuju ponudu
Stopića pećina je Uredbom Vlade Srbije 2005. stavljena pod zaštitu države kao spomenik prirode, zaštićeno prirodno dobro od izuzetnog značaja. Spomenikom prirode Stopića pećina upravlja Turistička organizacija Zlatibor. Pećina je uređena za turističke obilaske i otvorena za posetioce 2009. godine, kada je napravljena i prilazna pešačka staza kojom se od parkinga stiže do ulaza u pećinu.
Svake godine ovaj prirodni biser zlatiborskog kraja dobija poneku novu atrakciju koja upotpunjuje ponudu ovog izuzetnog turističkog lokaliteta: prilazni put, parking prostor, prilazne pešačke staze, ulaznu kapiju, biletarnicu, staze kroz Svetlu i Tamnu dvoranu do vodopada ”Izvor života”, kao i staze iznad bigrenih kada i rasvetu.
Tokom jubilarne 2023. godine, u kojoj se je Zlatibor obeležio 130 godina organizovanog turizma, Stopića pećina je postala još lepša i bogatija za novih 60 metara staze, uređene i dostupne za turističke obilaske. Ta pešačka staza duž Rečnog kanala vodi iznad vodopada ”Izvor života” do sale sa bigrenim loncima. Uz novih 60 metara, ukupna dužina uređenih pešačkih staza u pećini iznosi 400 metara.
Ponosi se turistički Zlatibor Stopića pećinom, najposećenijim speleološkim objektom u Srbiji. Ona je važan deo ponude ”zlatne planine”, svima atraktivna i dostupna, poseti je svake godine preko 100.000 ljudi. Sada se u ovaj prirodni biser ulažu značajna sredstva kako bi još atraktivniji, sa savremenom tehnikom i novim instalacijama, primao posetioce. Ministarstvo za turizam i omladinu izdvojilo je u tu svrhu 30 miliona dinara, dok su opština Čajetina i Turistička organizacija Zlatibor na to dodale 12 miliona. Radovi se izvode, obavljaće se u nekoliko faza.
Zahvaljujući tome uskoro će nova digitalna rasveta poboljšati doživljaj Stopića pećine, a moderno ambijentalno ozvučenje njene audio mogućnosti. Prilaz i ulaz u pećinu pokriće se video nadzorom, digitalizovati prodaja karata, oživeće sistem multimedijalnih kioska i tabli. Dodatno će se urediti i pešačke staze.
Sve će to Stopića pećini, već sada uređenijoj od drugih speleoloških objekata, dati novo lice i dodatnu atraktivnost za posete. Njome posvećeno upravlja Turistička organizacija Zlatibor, koja stalno ulaže u nove sadržaje.
Izvor: Elektronske novine TO Zlatibor